1000 Mbps 25dBi 8W Wireless Bridge Windshield PBE-RAD-400
Shenzhen Toptoday Network Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : UBNT
Model Number : PBE-RAD-400
Place of Origin : Guangdong, China
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Product name : PBE-RAD-400
Dimensions : 420 x 420 x 275 mm (16.54 x 16.54 x 10.83")
Use : outdoor
Type : Fiber Optic Transceivers
Memory : 64MB
Warranty : 1 Year
Weight : 1.753 kg (3.87 lb)
Max. Power Consumption : 8W
Max. TX Power : 25 dBm
Networking Interface : 10/100/1000 Ethernet Port
Operating Temperature : -40 to 70° C (-40 to 158° F)
Power Supply : 24V, 0.5A Gigabit PoE
Contact Now
UBNT wireless bridge windshield PBE-RAD-400 is suitable for PBE-M5-400 and PBE-M2-400
Innovative Mechanical Design
Built-in mechanical tilt
The mounting bracket conveniently offers 20° of uptilt and up to 20° of downtilt.
Quick assembly
1.The number of fasteners was reduced to simplify assembly.
2.Tools are required only when the technician mounts the PowerBeam on the pole.
3.Easy removal The antenna feed can be detached with the push of a button.
Corrosion Resistance:
3.The redesigned pole bracket for the 400 mm dish and fender washers for the 300 mm dish prevent paint from being removed from the metal brackets for improved corrosion resistance.
Specification:
PBE-RAD-400
Dimensions
420 x 420 x 275 mm
(16.54 x 16.54 x 10.83")
Weight
1.753 kg (3.87 lb)
Memory
64 MB
Networking Interface
10/100/1000 Mbps
Antenna Gain
25dBi
LEDs
Power, Ethernet,
(4) Signal Strength
Max. Power Consumption
8W
Output Power
25 dBm
Power Supply
24VDC, 0.5A (Minimum)
Power Method
24V Passive PoE
(Pairs 4, 5+; 7, 8-)
ESD/EMP Protection
± 24 kV Contact/Air
Operating Temperature
-40 to 70° C (-40 to 158° F)
Operating Humidity
5 to 95% Condensing
Shock and Vibration
ETSI300-019-1.4
Certifications
CE, FCC, IC
Operating Frequency (MHz)
US/CA
Worldwide
1000 Mbps 25dBi 8W Wireless Bridge Windshield PBE-RAD-4001000 Mbps 25dBi 8W Wireless Bridge Windshield PBE-RAD-400
Product Tags:
8W Wireless Bridge Windshield
25dBi Wireless Bridge Windshield
1000 Mbps Network Bridge Windshield
Wholesale 1000 Mbps 25dBi 8W Wireless Bridge Windshield PBE-RAD-400 from china suppliers
1000 Mbps 25dBi 8W Wireless Bridge Windshield PBE-RAD-400 Images