180Ah Battery 300VAC Rectifier Modules HuaWei TP48200A-HD15B1
Shenzhen Toptoday Network Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : HuaWei
Model Number : TP48200A-HD15B1
Place of Origin : China
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100
Delivery Time : 5-8days
Packaging Details : new in the box.
Output Power : >500W
Input Voltage : 85-300VAC
Output Frequency : 50/60Hz
Application : Network Power Supply
Input voltage range : 85-300VAC
Working temperature : -40℃~+80℃
Max output curreent : 200A
Output Voltage : 48V
Output voltage range : -42~-58V
Certification : CE
Warranty : 1 Year
Contact Now
Brand new original Rectifier Modules HuaWei TP48200A-HD15B1 outdoor power system
description:
1.TP48200A-HD15B1 is an AC/DC outdoor power system that configures 48V/50A rectifier modules to supply rated of 200A output current.
2.With cooling system: heat exchanger for equipment and direct ventilation for battery.
Featurers :
1.High corrosion-proofing protection: Aluminous cabinet with sandwich structure
2.High waterproof and dustproof protection:IP55
3.Strong anti-theft structure: door embedded without any expose bolt
4.High power efficiency of rectifier >96% with patent technology, saving energy
5.Cooling system equipped in door, easier to maintain
6. E-label function easy for assets management and maintenance
7. Intelligent battery dormancy prolonging battery lifespan
8. Battery reverse polarity protection
Specifications:
Product Type TP48200A-HD15B1
System Dimension 700mm(W)×700mm(D)×1600mm(H)
Weight ≤100kg (without rectifier modules)
Cooling mode Heat exchange (850W)+ direct ventilation
Installation mode Ground installation
Cabling mode Bottom inlet and bottom outlet
Maintenance mode Front
Noise level Comply with ETS300 753 4.1E standard
Protection level Equipment cabinet: IP55; Battery cabinet: IP45
Battery space 1×180Ah
User space 15U
MTBF ≥200,000 hours
ACDistribution Input mode Three phase (single phase compatible)
Input voltage 85VAC~300VAC, rated value: 220VAC
Input frequency 45~66Hz, rated value: 50Hz/60Hz
Input capacity 1×63A/3P/MCB
SPD 30kA/60kA, 8/20μs
Maintenance socket 1x10A RCD(maintenance socket, optional)
AC output 2x16A MCB
DCDistribution Output voltage 42~58VDC, rated value: 53.5VDC
Maximum capacity 12kW(4×3000W)
Battery branch MCB: 1×125A/2P
LLVD branch 2x80A MCB, 9x32A MCB
BLVD branch 1x63A MCB, 3x32A MCB, 4x16A MCB
SPD 10kA,/20kA, 8/20μs
Rectifier Input voltage 85VAC~300VAC, rated value: 220VAC
Rated power 3000W(175VAC~300VAC)
Working temperature -40℃~+75℃
Dimensions 105mm(W)× 281mm(D) × 40.8mm(H)
Weight <2kg
Power factor ≥0.99
Power efficiency >96%
THD ≤5%
Alarm output 8 dry contact
Communication port RS232, RS485, FE
Storage capacity Up to 1000 historical records and alarm
Display mode LCD
Environment Operating temperature -40℃~+45℃+solar radiation
Storage temperature -40%~+70%
Operating humidity 5%~95%(non-condensing)
Altitude 0~4000m
180Ah Battery 300VAC Rectifier Modules HuaWei TP48200A-HD15B1180Ah Battery 300VAC Rectifier Modules HuaWei TP48200A-HD15B1
Product Tags:
180Ah Battery Rectifier Modules
300VAC Rectifier Modules
HuaWei TP48200A-HD15B1
Wholesale 180Ah Battery 300VAC Rectifier Modules HuaWei TP48200A-HD15B1 from china suppliers
180Ah Battery 300VAC Rectifier Modules HuaWei TP48200A-HD15B1 Images